Wymiana oleju silnikowego

Gdy zbliża się termin wymiany oleju w naszym samochodzie, możemy to zrobić sami lub możemy oddać samochód do warsztatu, gdzie zrobią to za nas specjaliści. Do samodzielnej wymiany oleju będziemy potrzebowali niestety kanału lub podnośnika. Nie możemy użyć do tego lewarka samochodowego, gdyż podczas wymiany oleju nasze auto musi być w poziomie.

Oczywiście olej dostosowany do silnika naszego samochodu i filtr oleju, który musimy kupić w sklepie motoryzacyjnym. Podając dokładne dane dotyczące naszego pojazdu, a dokładniej jego silnika, sprzedawca bez problemu powinien dać nam ten właściwy. Potrzebne będą również klucze nasadowe lub też płaskie byśmy mogli odkręcić korek spustowy. Klucz do filtra oleju, który kupimy także w sklepie motoryzacyjnym. Wiaderko lub jakieś naczynie na zużyty olej silnikowy, szmatkę i nowy korek spustowy lub sama uszczelka pod korek. To już wszystko co jest nam potrzebne do wymiany oleju silnikowego w naszym samochodzie.

Jak to zrobić?

olej

Na samym początku żeby ułatwić i zarazem przyspieszyć cały proces wymiany oleju możemy rozgrzać silnik, ale tylko trochę, żeby wskazówka określająca jego temperaturę minimalnie podniosła się do góry. Potem wyłączamy silnik. Dzięki temu rozrzedzimy olej, który szybciej wtedy spłynie z silnika naszego auta. Następnie otwieramy maskę samochodu i odkręcamy korek wlewu oleju oraz wyjmujemy bagnet. Czyścimy bagnet i korek i kładziemy w suchym miejscu. Gdy korzystamy z podnośnika teraz musimy podnieść samochód, jeśli natomiast auto stoi na kanale, po prostu wchodzimy do niego. Podkładamy pojemnik na olej który będziemy spuszczać z silnika. Ustawiamy go centralnie pod śrubą spustową i filtrem oleju. Filtr wygląda trochę jak puszka i znajduje się z boku silnika. Odkręcamy teraz śrubę płaskim kluczem, a potem filtr tym specjalnym kluczem zakupionym w sklepie. Potem czekamy, aż cały olej ścieknie do pojemnika trwa to zwykle trochę czasu, czasem nawet do pół godziny. Warto poczekać do ostatniej kropli, ponieważ na samym końcu olej jest najbardziej zanieczyszczony. Gdy olej ścieka nie wolno uruchamiać silnika, gdyż grozi to jego zatarciem. Po wycieknięciu całego oleju wycieramy dokładnie wszystkie elementy, które zostały nim ubrudzone. Powinno się również wymienić śrubę spustową lub tylko podkładkę, która znajduje się pod nią. Uszczelkę w nowym filtrze smarujemy niewielką ilością oleju, delikatnie, z wyczuciem wkręcamy filtr tak, aby nie uszkodzić uszczelki. Teraz możemy już przystąpić do wlewania nowego oleju. Wlewam tyle oleju ile podaje producent. Następnie wkładamy bagnet i sprawdzamy jego poziom. Powinien znajdować się pomiędzy minimalnym a maksymalnym oznaczeniem na bagnecie. Jeśli jest poniżej, środka to dolewamy jeszcze trochę oleju. Włączamy silnik na 2-3 minuty, nie gazujemy zostawiamy na luzie. Później jeszcze raz sprawdzamy poziom oleju, nie zapominając oczywiście o wytarciu bagnetu w szmatkę przed ponownym sprawdzeniem. Najprawdopodobniej poziom oleju będzie trochę niższy, więc jeszcze raz dolewamy go do poziomu pomiędzy minimum a maksimum na bagnecie. Pamiętajmy również żeby nie wlewać za dużo oleju bo może to skończyć się uszkodzeniem silnika naszego samochodu.

Dodano: 13 maja 2013
Liczba komentarzy: 2

2 myśli nt. „Wymiana oleju silnikowego

  1. Krystian

    Bardzo fajny artykuł przejrzysty i bardzo pomocny gdy ktoś chce wymienić olej w swoim samochodzie ale pamiętaj nie wyrzucaj go byle gdzie to szkodzi środowisku i tobie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *