Jak prawidłowo tuningować swój samochód?

Każdy miłośnik motoryzacji dąży do tego, by posiadać samochód który całkowicie spełnia jego oczekiwania. Zdarza się jednak tak, że oprócz posiadania dobrze dopasowanej do naszych potrzeb wersji samochodu chcemy nieco mocniej wyróżnić się z tłumu. Wtedy rozpoczynamy wprowadzanie modyfikacji zarówno mechanicznych jak i wizualnych. Takie działania nazywamy tuningiem samochodu. Są modyfikacje, które robi się łatwiej, inne trudniej, a inne wymagają wsparcia fachowców dysponujących odpowiednim sprzętem oraz doświadczeniem. Zatem jak tuningować swój samochód.

Na co uważać podczas tuningu samochodu?

Głównym problemem oraz znacznym ograniczeniem możliwości modyfikacji samochodu są ustalenia prawne. Miłośników tuningu powstrzymują liczne przepisy oraz wymogi homologacji poszczególnych podzespołów samochodu. Zabierając się za zmiany w naszym samochodzie musimy pamiętać, że nie możemy wprowadzać zmian w elementach konstrukcyjnych naszego samochodu. Mowa tutaj np. o usunięciu dachu czy wycinaniu otworów w nadwoziu. Konkretnym obostrzeniom podlegają również takie podzespoły jak silnik, hamulce, oświetlenie, koła czy zawieszenie. Przykładowo, nie możemy wymienić silnika na inny bez wprowadzenia zmian w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, co z kolei związane jest z koniecznością wykonania badania technicznego oraz poddania pojazdu weryfikacji przez specjalistę. Nie możemy również w znacznym stopniu podwyższać lub obniżać zawieszenia w naszym samochodzie oraz wprowadzać zmian wpływających na sposób prowadzenia się pojazdu. Podobnie jest z oświetleniem. Nie możemy założyć żarników xenonowych do lamp, które nie posiadają homologacji na tego typu źródło światła, a sam pojazd nie jest wyposażony w dodatkowe systemy takie jak auto poziomowanie czy spryskiwacze reflektorów.

Jak widać lista ograniczeń modyfikacji w naszych samochodach jest bardzo długa. Jeśli zależy nam na zachowaniu dowodu rejestracyjnego oraz unikaniu mandatów lub innych problemów powinniśmy postępować zgodnie z prawem i korzystać tylko z homologowanych dla danego pojazdu podzespołów oraz części.

Tuning samochodu

Komu powierzyć tuning swojego samochodu?

Tuning samochodu to bardzo złożona i wymagająca wiedzy oraz doświadczenia czynność. Powierzenie samochodu ludziom, którzy nie posiadają do tego odpowiednich kwalifikacji oraz doświadczenia może wiązać się z bardzo dużym ryzykiem. Przygotowując się do tuningu swojego samochodu, czy to osobowego czy dostawczego zawsze powinniśmy polegać na sprawdzonych specjalistach, którzy specjalizują się w realizowaniu takich zadań.

Zobacz więcej o tuningu – https://www.boschcarservice.com/pl/pl/uslugi/pozostale_uslugi/tuningsamochodw/tuning-samochodow

Dodano: 20 kwietnia 2021
Liczba komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *