O czym świadczy kolor oleju do silnika samochodowego – kiedy należy go wymienić?

W dzisiejszych czasach wielu kierowców ocenia jakość oleju do silnika po jego barwie, co nie zawsze jest dobrym posunięciem. Nowy olej do silnika samochodowego jest zazwyczaj klarowny, a zużyty olej jest z kolei brudny i dość ciemny. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, czy warto oceniać stan oleju silnikowego po jego barwie i co oznaczają tak naprawdę poszczególne kolory oleju do silnika samochodowego.

Silniki benzynowe

Kolory oleju do silnika samochodowego w benzyniakach zmieniają się stopniowo w miarę jego używania. Warto jednak wspomnieć, że w silnikach benzynowych olej ciemnieje zdecydowanie wolniej, niż w dieslu. Różnica ta wynika z tego, że silniki benzynowe produkują zdecydowanie mniej cząsteczek stałych. Silniki benzynowe skonstruowane są w taki sposób, że większa część cząstek stałych automatycznie wylatuje przez wydech. Do oleju przedostają się jedynie niewielka część cząsteczek. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że nie można dokładnie ocenić stanu oleju silnikowego jedynie po jego kolorze. Próbki przepracowanego oleju można jednak oddać na badania do laboratorium. Tylko w ten sposób można ocenić nie tylko stan oleju, ale również kondycję silnika. Olej silnikowy nawet po krótkim czasie, może złapać różne świństwa, które zmienią jego kolor.

Kolory oleju do silnika samochodowego w przypadku Diesla

Jak wspomniano wcześniej w silnikach diesla olej zdecydowanie szybciej staje się ciemny. W dużej mierze spowodowane jest to sadzą, a dokładniej mówiąc niespalonych cząsteczek paliwa. Część sadzy niestety wdmuchiwana jest do skrzyni korbowej, dlatego też olej silnikowy zabarwia się na czarny kolor. Tutaj również nie ma możliwości ocenienia stanu oleju silnikowego jedynie po kolorze. Pamiętać należy również i o tym, że przy wymianie oleju udaje się zazwyczaj spuścić jedynie 90% starego oleju. Nowy olej po przejechaniu kilku kilometrów błyskawicznie zabarwia się na czarny kolor, dlatego też ciężko dokładnie ocenić jego stan.

Kiedy należy wymieniać olej?

Jak wspomniano powyżej kolory oleju do silnika samochodowego za wiele nie mówią, dlatego też należy systematycznie zmieniać olej. Zaleca się wymianę oleju przynajmniej raz do roku albo co 15 000 km. Jedynym przypadkiem, kiedy to po kolorze oleju do silnika samochodowego można całkowicie stwierdzić, że nadaje się on do wymiany jest sytuacja, gdy olej przypominać będzie kremowe masełko. Przy takiej konsystencji mamy pewność, że olej niestety wymieszał się z wodą i trzeba go jak najszybciej wymienić. Warto wspomnieć również i o tym, że zabarwienie tego typu może świadczyć także o usterce silnika. W takiej sytuacji warto dokładnie sprawdzić uszczelki pod głowicą.

Dodano: 9 sierpnia 2019
Liczba komentarzy: 0
Cena:
Producent:
Kod produktu:
Adres www sklepu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *