Kiedy wymienić olej w swoim samochodzie?

Olej silnikowy spełnia bardzo ważną rolę, kluczową dla pracy naszego silnika. Jego głównym zadaniem jest smarowanie poszczególnych elementów silnika, które ocierają się o siebie podczas pracy. Dodatkowo wyrównuje on temperaturę wszystkich podzespołów oraz elementów jednostki. Każdy kierowca doskonale wie, że olej powinien być wymieniany co określony czas, bądź przebieg. Jaki jest więc odpowiedni przebieg pomiędzy wymianami oleju w Twoim samochodzie?

sklep z olejami silnikowymi

Dlaczego olej w naszym silniku jest tak ważny?

Odpowiedź jest prosta. Olej jest cieczą, która dzięki swoim właściwościom znakomicie dociera w miejsca trudnodostępne i tworzy cienki film smarny, który zapobiega uszkodzeniom elementów ruchomych w silniku. Jednostki spalinowe posiadają wiele elementów, które pracując ocierają się o siebie. Brak odpowiedniego smarowania tych elementów w bardzo krótkim czasie doprowadzi do ich trwałego uszkodzenia. Aby olej właściwie spełniał swoją rolę musi zostać spełnione kilka warunków. Najważniejsze jest to, by układ smarowania był w pełni sprawny. Ponadto musimy stosować olej zalecany przez producenta silnika, dbać o odpowiednią jego ilość, oraz okresowo go wymieniać, jednocześnie nie dopuszczając do jego wymieszania się z innymi płynami.

Jak często wymieniać olej w naszym samochodzie?

Interwał wymiany oleju w każdym samochodzie wyrażany jest za pomocą przebiegu kilometrów lub czasie. Kluczowe w tym wypadku są zalecenia producenta silnika. Dotyczą one nie tylko maksymalnego dystansu pomiędzy wymianami, ale również rodzaju oraz oznaczenia oleju rekomendowanego dla danego silnika. Najczęściej spotykane są przebiegi w zakresie 10 – 15 tysięcy kilometrów i nie więcej niż rok. Ostatnio popularnością cieszą się oleje typu long life. Są to nowoczesne oleje, które teoretycznie są w stanie pracować przez ponad 30 tysięcy kilometrów w sposób wydajny oraz bezpieczny dla silnika. Specjaliści nie mają jednak tak optymistycznego podejścia do tej kwestii. Ważnym elementem układu jest filtr oleju. Jego wytrzymałość i zdolność do wydajnej pracy sięga maksymalnie 15 – 17 tysięcy kilometrów. Przy większym przebiegu traci on swoje właściwości oraz wydajność, przez co wszelkie osady oraz opiłki znajdują się cały czas w układzie zatykając takie elementy jak smoki czy dysze natryskowe. Dłuższa eksploatacja silnika pracującego na takim oleju może prowadzić do jego trwałego uszkodzenia i skutecznie skraca jego żywotność.

Zalecenia producenta oleju, czy zalecenia producenta silnika? Co jest dla nas ważniejsze?

Nadrzędne są zalecenia producenta oleju. Normy obowiązujące przy produkcji oleju stale się zmieniają, więc to producent najlepiej jest w stanie określić ile jego produkt jest w stanie skutecznie pracować w danym silniku. Producenci silników określają ten przebieg w momencie, kiedy dany model samochodu wypuszczany jest na rynek, co jest istotne zwłaszcza w wypadku kilkunastoletnich pojazdów. Obecnie praktycznie każdy sklep z olejami silnikowymi posiada ogromny wybór produktów, co sprawia że klienci nie muszą się martwić o dostępność odpowiedniego produktu dla silnika ich samochodu.

Dodano: 28 maja 2019
Liczba komentarzy: 2

2 myśli nt. „Kiedy wymienić olej w swoim samochodzie?

  1. Ucando

    Wymiana oleju to czynność, o której powinien pamiętać i umieć ją wykonać każdy kierowca. Z jakich powodów? Autor tego artykułu naprawdę świetnie, krótko i przejrzyście przedstawił najważniejsze argumenty.

    Odpowiedz
  2. Tomek

    Co do samej wymiany oleju, to moim zdaniem, nie warto nadmiernie zwlekać z jego wymianą. Nawet jeśli rocznie robimy tylko kilka tysięcy kilometrów, lepiej jest wymienić olej po pełnym roku – praca w silniku i zmienne warunki pogodowe z pewnością wpłynęły na jego możliwości smarujące i chłodzące. Oszczędność kilkudziesięciu złotych na jednej wymianie może kosztować nas nawet kilka tysięcy, jeśli zatrze się silnik. Polecam ze swojej strony blog https://volkswagen-passat.pl/ gdzie znaleźć można wiele równie ciekawych wpisów.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *