Chłodnica samochodowa –– co zrobić, gdy odmówi posłuszeństwa?

chłodnice

Chłodnice są z całą pewnością jednymi z najbardziej delikatnych i podatnych na uszkodzenia elementów każdego samochodu. Ich uszkodzenia są częste. Na ogół mają podłoże chemiczne lub mechaniczne. Czy warto poddawać je procesowi regeneracji? A może zawsze po awarii powinno się kupować nowe chłodnice?

Naprawa lub wymiana – koszty

Klasyczne, aluminiowe podzespoły przy codziennej, bezwypadkowej eksploatacji wytrzymują średnio 5 lat. Inaczej jest w przypadku aut powypadkowych, zwłaszcza gdy uderzenie miało miejsce z przodu. Wówczas chłodnica może przeciekać. Trzeba ją naprawić, bo duże ubytki płynu prowadzić mogą do przegrzania silnika. Chłodnice można lutować, ale nie zawsze jest to opłacane. Na taki krok stawia się, gdy uszkodzenie jest małe, a zakup nowej chłodnicy to koszt kilkuset złotych. Lutowanie nie jest drogie. Koszt takiej usługi na ogół nie przekracza stu złotych.

chłodnice

Zakup nowej części to już jednak koszt kilkuset złotych. Zamienniki kosztują od 200 do 400 złotych. Cieszą się one dużą popularnością. Wielu kierowców kupuje także części używane, chociaż jest to spore ryzyko. Sporo informacji na temat chłodnic znaleźć można w serwisie  http://www.nowechlodnice.pl.

Regeneracja chłodnicy samochodowej

Nawet niewielka stłuczka może dla chłodnicy samochodowej skończyć się naprawdę źle. Efektem jest na ogół niemożność kontynuowania jazdy. Jednostka napędowa, która nie ma chłodzenia, bardzo szybko się przegrzewa. Dalsza jazda w takich warunkach może ją całkowicie zniszczyć. Z tego powodu uszkodzenia chłodnicy wymagają szybkiej naprawy lub jej wymiany. Decyzja w tej sprawie zależy od tego, jaki jest efekt uszkodzenia chłodnicy i jak wysokie są koszty naprawy.

Jeszcze jakiś czas temu naprawa chłodnicy w warsztacie samochodowym nie była problemem. Obecnie jednak dostępność części spadła, a koszty robocizny wzrosły. Staje się to więc coraz mniej opłacalne. Mowa w tym przypadku o najpopularniejszych modelach aut osobowych. Ich właściciele muszą liczyć się się z tym, że koszt naprawy czy regeneracji będzie niewiele niższy lub nawet taki sam jak koszt wymiany tego elementu. Dodatkowo efekty naprawy bywają naprawdę różne. Co więcej, nie zawsze można mieć pewność, że prace zostały wykonane w 100% poprawnie. Dodatkowo chłodnice po naprawie często się psują i to w najmniej odpowiednim momencie. Stąd też coraz więcej osób decyduje się na zakup nowych części. Jeżeli jednak mimo wszystko planujesz regenerować chłodnicę, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł https://www.nowechlodnice.pl/uszkodzenie-a-regeneracja-chlodnicy-wody/

Dodano: 28 kwietnia 2020
Liczba komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *