Niezbędny serwis oleju

Zbliżające się lato to czas na prawidłowy serwis pojazdu i ogólne przygotowanie go do wakacyjnych wojaży. Bardzo istotny w tej materii jest serwis oleju, o którym niestety kierowcom często zdarza się zapomnieć.

Czy istnieje samochód, który nigdy nie ulega awariom? Niestety, ale takiego jeszcze nie wymyślono. Pewne jest natomiast jedno: im bardziej dbamy o samochód, tym większe prawdopodobieństwo, że posłuży on nam dłużej.

Idealny serwis oleju

Mimo że serwisowanie oleju i filtrów nie należy do trudnych, często bywa bagatelizowane. Jak zatem powinna wyglądać poprawnie przeprowadzona usługa warsztatowa? Prawidłowo wymieniony olej do silnika, to serwis za pomocą miski olejowej – wtedy cała zawartość starego oleju jest odsysana przez spust miski, a do samochodu wlewany jest nowy olej.

Poza nim wymieniony musi zostać filtr oleju, który usprawnia pracę silnika. Właściciele aut często zapominają o filtrze oleju oszczędzając na kosztach i nie dokonując jego wymiany. Niestety, ale to duży błąd, ponieważ filtr powinien być wymieniany za każdym razem, gdy wymieniamy olej silnikowy. Dlaczego? Zapchany filtr może spowodować nie tylko spadek ciśnienia oleju, ale także zmniejszenie sprawności innych części a nawet poważną awarię silnika.

Regularna wymiana

Podstawowa zasada to wymieniać olej zgodnie z zaleceniami producenta. Przy każdym samochodzie powinniśmy wymieniać olej regularnie, mniej więcej co 15 tysięcy km – wiele zależy od eksploatacji pojazdu. Podczas wizyty w warsztacie warto sprawdzić stan pozostałych części do auta, zwłaszcza tych które zużywają się najszybciej: klocków czy tarcz.

Najważniejszy z płynów

Nie od dziś wiadomo, że to właśnie olej silnikowy jest najistotniejszym ze wszystkich płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Do jego zadań należy w końcu nie tylko odpowiednie smarowanie, ale też chłodzenie części silnika i zachowanie jego odpowiedniej czystości. Dobrze pracujący olej w silniku to taki, który jest regularnie wymieniany – i powinien o tym pamiętać każdy kierowca. Jeżeli chcemy utrzymać auto w dobrym stanie jak najdłużej a także zapewnić bezpieczeństwo sobie i pasażerom.

 

Dodano: 27 maja 2016
Liczba komentarzy: 1

Jedna myśl nt. „Niezbędny serwis oleju

  1. Rafał

    Nie popełnijcie tego błędu co ja i nie bagatelizujcie regularnych wymian oleju. W moim wypadku skończyło się to tylko na kiwaniu głową mechanika, ale nie było daleko do zatarcia silnika :(.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *