Płyny hamulcowe

Jedną z podstawowych czynności eksploatacyjnych w samochodzie jest regularna kontrola i serwis układu hamulcowego. Wśród tych czynności nie powinno zabraknąć sprawdzania stanu płynu hamulcowego i jego regularnej wymiany przez wykwalifikowany warsztat lub serwis samochodowy.

Płyn hamulcowy to czynnik przenoszący ciśnienie hydrauliczne w układach hamulcowych, odpowiada więc za prawidłowe hamowanie pojazdu. Podobnie jak części eksploatacyjne układu hamulcowego – takie jak klocki czy tarcze, tak również i płyn ulega zużyciu. Jeżeli jest on przestarzały stanowi on realne zagrożenie dla bezpieczeństwa, ponieważ zablokować może pedał hamulca w pozycji zapadniętej. Najprościej tłumacząc oznacza to, że utracimy wówczas zdolność hamowania.

Płyn hamulcowy działa na układ hamulcowy antykorozyjnie, działanie to jednak słabnie z czasem. Dlatego też pamiętać należy o jego regularnej wymianie, zgodnej z zaleceniami producenta.

Zużycie płynu hamulcowego

Płyny hamulcowe są zazwyczaj mieszaniną eterów alkilowych glikoli etylenowych, estrów boranowych i polipropylenoglikoli z dodatkami. Produkowane są na bazie glikolu, przez co są higroskopijne. Pod tym pojęciem, kryje się stwierdzenie mówiące nam o tym, że pobierają i wchłaniają one wilgoć z powietrza. Woda dostająca się do płynu obniża jego temperaturę wrzenia, zmniejszając skuteczność działania. W celu wymiany płynu hamulcowego najlepiej udać się do sprawdzonego serwisu lub warsztatu samochodowego.

Jaki płyn wybrać

Na rynku dostępne są trzy rodzaje płynów hamulcowych oznaczone odpowiednio symbolami DOT3, DOT4 i DOT5. Im wyższa klasyfikacja, tym lepszy płyn hamulcowy.

Pamiętajmy, że sprawny układ hamulcowy naszego auta to podstawa bezpieczeństwa dla nas i innych uczestników ruchu drogowego. Wybierajmy więc produkty sprawdzone, renomowanych producentów. Na rynku dostępne są produkty różnych producentów, do najpopularniejszych należą TRW, Bosch, Textar, Ate, Valeo

Dodano: 20 maja 2013
Liczba komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *