Olej silnikowy, czy warto go wymieniać przed zimą?

Olej silnikowy, czyli środek bez którego serce naszego auta, czyli silnik nie będzie funkcjonować. Olej silnikowy pełni bardzo ważną rolę w silniku samochodowym, dlatego warto poświęcić mu nieco uwagi i regularnie go kontrolować.

Lekki start i pewna jazda w porze zimowej – takim hasłem reklamował się kiedyś popularny producent olejów samochodowych Mobil. Jednak jednosezonowe oleje silnikowe to już historia. W przeciwnym razie serwisy samochodowe przeżywałyby prawdziwe oblężenie wraz z nadejściem pierwszego śniegu, nie tylko z powodu konieczności wymiany opon na zimowe, ale również oleju. W dzisiejszych czasach producenci samochodów zalecają kierowcom wymianę oleju po przejechaniu określonej liczby kilometrów lub co najmniej raz do roku.

Olej silnikowy, czyli napój energetyczny dla silnika

Olej silnikowy ma za zadanie prawidłowe smarowanie wszystkich ruchomych elementów, zmniejszając tarcie między nimi oraz chroniąc je przed uszkodzenia, korozją i zbyt szybki zużyciem. Dodatkowo chłodzi silnik i zapewnia czystość powierzchni smarowanych. Usuwa zabrudzenia, które zmieniają jego właściwości i zakłócają prawidłową pracę silnika.

Pomimo tego, że decyzje są podzielone przyjmuje się, że wybór odpowiedniego oleju silnikowego jest istotny dla prawidłowej pracy auta zimą. Jego wymiana przed zimą nie zawsze jest konieczna, jednak często okazuje się rozsądna. Pod tym względem królują oleje syntetyczne. Dlaczego ? Ponieważ zmiany zachodzące w oleju syntetycznym są znacznie wolniejsze, a olej dłużej zachowuje odpowiednie wartości.

Olej syntetyczny zimą

Silnik to skomplikowane urządzenie z setkami ruchomych części, które pracują w szerokim zakresie temperatur. O ile producent naszego auta dopuszcza stosowanie olejów syntetycznych, o tyle korzystanie z nich zimą jest właściwe. Dzięki swojej konsystencji olej syntetyczny najlepiej zabezpiecza silnik, szybko dociera do głowicy tłoka oraz innych elementów smarnych. Jego konsystencja jest rzadsza, dlatego łatwiej go równomiernie rozprowadzić. Olej syntetyczny jest niezawodny w działaniach, w których w grę wchodzi pompowalność w niskich temperaturach oraz stabilność w temperaturach wysokich. Jego konkurent, olej mineralny przy niskich temperaturach dociera do elementów smarnych dopiero po kilkunastu sekundach. Sprawia to, że syntetyk jest niewątpliwie liderem.

Oleje syntetyczne przystosowane są do ciężkich warunków pracy. Zapewniają lepszy rozruch silnika w zimne dni, w przypadku dobrych producentów nawet do -40 stopni ! Wyróżnia je również większa tolerancja na wysokie temperatury, co wpływa na redukcję utlenienia i zużycia części silnika.

Pamiętajmy, że dobrej jakości olej silnikowy wpływa na prawidłowe funkcjonowanie samochodu w każdych warunkach. Dbajmy o serce naszego auta, zapewnijmy prawidłową pracę silnika – regularnie wymieniajmy i kontrolujmy olej silnikowy, zgodnie z zaleceniami producenta. W przeciwnym razie wykonamy krok zbliżający nasz samochód do kosztownych awarii.

Dodano: 30 października 2013
Liczba komentarzy: 1

Jedna myśl nt. „Olej silnikowy, czy warto go wymieniać przed zimą?

  1. Piotrek S.

    Podoba mi się sformułowanie „Olej silnikowy, czyli napój energetyczny dla silnika”. Brawo za infomacje, ja stosuje syntetyk i zgadzam się w 100% z tym, że dobrej jakości silnik to podstawa.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *