Zużyty olej po wymianie, co z nim robić?

Wiele ludzi, przede wszystkim właściciele warsztatów samochodowych ciągle musi zmierzać się z problemem jakim jest zużyty olej silnikowy. Co z nim robić ? Jest wiele sposobów, jednak większość nie zgodnych z prawem i bardzo szkodliwych dla środowiska. Mogłoby się wydawać że olej nie jest szkodliwy. Jednak jest inaczej, ropa co prawda jest naturalną substancją, ale już związki ropopochodne są jednym z największych zagrożeń dla środowiska.

Zatem wylewając olej do naszego otoczenia, wyrządzamy ogromną szkodę , która może zagrozić zdrowiu ludzi i zwierząt. Wylany olej z pewnością skazi glebę i przeniknie do wód gruntowych, później do rzek i różnych zbiorników wodnych. Jego ogromną siłę zniszczenia możemy zaprezentować na podstawie badań. Kilogram zużytego oleju może zanieczyścić aż 5 mln litrów wody. Najgorszym rozwiązaniem jest jednak spalanie takiego oleju. Ogromna ilość szkodliwych substancji wydziela się, gdy go podpalimy. Tak wielka, że może zabić ludzi w domu z niesprawną wentylacją. Ze spalaniem oleju, więc nie ma żartów pod żadnym pozorem nie wolno tego robić. 

 

zużyty olej

Jakie więc postępować ?

Aby wszystko było zgodne z prawem, jeżeli nie jesteśmy w stanie sami unieszkodliwiać olejów powinniśmy je przekazywać firmom lub warsztatom, które mają możliwość regeneracji lub unieszkodliwiania tego niebezpiecznego produktu. Jeśli wytwarzamy natomiast bardzo dużo tego typu szkodliwych substancji musimy otrzymać ze starostwa decyzje, która zatwierdzi program gospodarki odpadami. 

 Gdy będziemy magazynować zużyte smary i oleje w specjalnych zbiornikach lub pomieszczeniach do tego przeznaczonych, potem w większych ilościach możemy przekazać je do stacji benzynowej. Jednak przed oddaniem ich na stacje paliw musimy mieć dokładny spis, w którym będzie znajdować się ilość i rodzaj, jakość odpadów. Musimy również płacić za korzystanie ze środowiska. 

Łatwo i bez problemów

Najłatwiejszym sposobem, jeżeli nie posiadamy dużej ilości zużytych smarów i tylko co jakiś czas wymieniamy olej w samochodzie, jest zlecanie wymiany w warsztatach samochodowych, które posiadają zezwolenie na gromadzenie odpadów. Wtedy za zużyty olej odpowiedzialny jest warsztat i my nie musimy się już martwić co z nim zrobimy.

Dodano: 28 maja 2013
Liczba komentarzy: 3

3 myśli nt. „Zużyty olej po wymianie, co z nim robić?

 1. jacek

  i bardzo dobrze że są takie punkty gdzie można oddać zużyty olej, nieraz jak się idzi w lasach, w jeziorach w rzekach to aż mi sie krew gotuje i bym takiemu to w domu wylał

  Odpowiedz
 2. Ewan

  Jestem zadowolony że powstały takie miejsca to pomoże ochronić środowisko przed klęską bo wielu ludzi nie potarfi używać mózgu i wyrzucają tak groźne odpady do wód lub do normalnych ścieków. Super artukuł wartałoby go umieścić na wielu innych stronach.

  Odpowiedz
 3. Karol

  Zawsze znajdzie się ktoś kto i tak wywiezie do lasu i faktycznie, aż się człowiek gotuje ze złości na takie postępowanie. Ja zlecam wymianę warsztatom i oni się tym zajmują. Zaskoczył mnie fakt „Kilogram zużytego oleju może zanieczyścić aż 5 mln litrów wody.” Warto zadać sobie pytanie co będzie za kilka lat, jak wszyscy będą wylewać do jezior, lasów, studzienek i innych.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *