Co to jest bio-olej?

Coraz częściej mówi się o tym, aby dbać o środowisko naturalne. Producenci samochodów, części samochodowych i innych środków motoryzacyjnych – takich jak np. oleje samochodowe, prześcigają się w coraz to nowych pomysłach, które wpłynąć mają na poprawę stanu środowiska naturalnego. Jednym z eko-produktów jest olej biodegradowalny. Czy wiemy co dokładnie oznacza ta nazwa?

Określenie bio-olej, czyli olej biodegradowalny dotyczy wszystkich produktów, które nie są toksyczne dla ludzi, zwierząt i środowiska wodnego. Z pewnością większość z Was zastanawia się, czy to jest możliwe. Sprawdźmy zatem co kryje się pod tą ekologiczną nazwą.

Jak powstają

Oleje biodegradowalne opracowane muszą być na bazie oleju rzepakowego – a więc produktu naturalnego oraz syntetycznych estrów wyprodukowanych z modyfikowanych produktów na bazie olejów mineralnych.

Środki smarne, które wyprodukowane zostały przy użyciu tych surowców są specjalnie oznakowane. Istnieje kilka sposobów ich oznaczania, jednak najpopularniejsze oznaczenie wprowadzone zostało przez Unię Europejską w roku 2004. Znakiem tym oznaczane są między innymi oleje biodegradowalne marki Total.

Jakość produktów biodegradowalnych

Jeżeli wydaje Wam się, że produkty te są słabsze od swoich chemicznych konkurentów to jesteście w błędzie. Ekologiczne produkty – np. marki Total – dorównują jakością i właściwościami standardowym produktom petrochemicznym. Produkty te są godną polecenia alternatywą, szczególnie w czasie gdy o ekologi mówi się tak wiele.

Macie swoje zdanie na ten temat? Czekamy na Wasze komentarze.

Dodano: 28 listopada 2013
Liczba komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *