Filtr oleju – zastosowanie, funckje i wymiana

Silnik samochodowy to serce układu napędowego. Jego prawidłowa praca nie byłaby jednak możliwa bez optymalnej pracy podzespołów. Jedną  z grup elementów, które odgrywają ważną rolę w każdym samochodzie są filtry samochodowe. W dzisiejszym artykule przedstawimy Wam zastosowanie, funkcje oraz przydatne informacje dotyczące filtra oleju – zapraszamy do lektury.

Do odpowiedniego smarowania wszystkich ruchomych podzespołów silnika wykorzystuje się olej silnikowy. Podczas pracy jednostki napędowej dochodzi do spalania mieszanki paliwowo-powietrznej, czego efektem jest powstanie drobnych zanieczyszczeń takich jak sadza lub opiłki, które mogą dostać się do oleju. W miarę zanieczyszczania oleju zwiększa się jego lepkość i spada wydajność, a silnik staje się mniej chroniony i narażony na uszkodzenia i korozję. Konstruktorzy i koncerny samochodowe zabezpieczają się przed spadkiem żywotności swoich pojazdów stosując do ochrony silników filtry oleju, które oczyszczają olej silnikowy i magazynują wszystkie zanieczyszczenia.

Zużyty lub zatkany filtr oleju prowadzi do spadku mocy, wzrostu spalania oraz może przepuszczać nieczystości do silnika lub zatkać dopływ oleju. Każda z wymienionych sytuacji może mieć fatalne skutki, takie jak np. kosztowna awaria silnika. Proces ten postępuje stopniowo, dlatego też wielu kierowców nie dostrzega i zapomina o potrzebie kontroli i wymiany filtra oleju.

Filtr oleju zyskał na popularności zwłaszcza w ostatnich latach, od kiedy z taśm produkcyjnych zjeżdża coraz więcej aut z ulepszonymi silnikami o zwiększonej mocy. Warunki pracy współczesnych silników bywają ekstremalne, dlatego czystość oleju ma dla nich priorytetowa znaczenie.

Kiedy należy wymienić filtr oleju?

Filtry samochodowe są elementami eksploatacyjnymi, co oznacza, że podlegają okresowej wymianie. Specjaliści branży motoryzacyjnej zalecają wymianę filtra oleju przy każdej wymianie oleju silnikowego. Dobrym zwyczajem jest również wymiana uszczelki korka spustowego. Sama wymiana filtra w większości przypadków jest prosta i nie należy do kosztownych. Cena nowego filtra to w zależności od producenta kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. Korzyści będą wymierne – spadek zużycia paliwa, większa trwałość silnika naszego auta i w konsekwencji oszczędność.

Jaki filtr pasuje do mojego auta?

W sklepach z częściami samochodowymi dostępnych jest wiele rodzajów filtrów, o różnych kształtach i pasujących do różnych konstrukcji. W cel prawidłowego dobrania filtra polecamy skorzystanie z konfiguratora sprawdzonego i zaufanego sklepu internetowych, który posiada wysoką ocenę klientów. Jednocześnie zachęcamy też do zakupu produktów znanych i sprawdzonych marek, rekomendowanych przez ekspertów.

Dodano: 28 stycznia 2014
Liczba komentarzy: 3

3 myśli nt. „Filtr oleju – zastosowanie, funckje i wymiana

  1. Kranik

    wreszcie ktoś wytłumaczył to normalnie i bez dziwnych specjalistycznych zwrotów. Dzięki! Zastanawiam się teraz czy nie muszę wymienić tego filtra… Jest jakiś sposób żeby sprawdzić to samodzielnie, czy muszę udać się do mechanika?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *