Olej silnikowy – skład i rodzaje

olej silnikowy

Zastanawiałeś się kiedyś z czego dokładnie składa się olej do silnika? Który jego składnik jest najbardziej istotny ze względu na późniejsze właściwości? Który olej silnikowy jest najlepszy? 

Podczas prac nad olejem do silnika bardzo duże znaczenie ma zastosowanie jak najlepszej jakości bazy olejowej. Potraktujmy to jako podstawę, która w połączeniu z odpowiednimi dodatkami, tworzy olej o prawidłowych cechach, który zapewnia optymalną ochronę silnika.

Dodatki uszlachetniające

Baza olejowa to podstawa. Dodatki uszlachetniające to z kolei substancje, które mają zapewnić stabilność parametrów bazy olejowej i poprawić jej właściwości. Efekt? Lepsza ochrona silnika. W zależności od rodzaju silnika, przeznaczenia oleju oraz wymogów producenta, dodatki dobiera się w różnych konfiguracjach. Zazwyczaj dodatki, to około 10-25% oleju. Resztę stanowi baza olejowa.

Rodzaje dodatków uszlachetniających

Istnieje kilka. Do najważniejszych należy zaliczyć m.in. substancje, które mają za zadanie utrzymać silnik w czystości i redukują ilość kwasów powstających w wyniku spalania paliwa, środki dyspersyjne, które skutecznie usuwają sadzę i szlamy, co zapobiega powstawaniu blokad oraz dodatki, które chronią silnik przed zużyciem, dzięki aktywnej, chemicznej powłoce na częściach ruchomych jednostki napędowej. Istotne są także dodatki przeciwkorozyjne, które zabezpieczają silnik przed korodowaniem.

Olej silnikowy syntetyczny lub mineralny

Optymalne połączenie wysokiej jakości dodatków uszlachetniających oraz bazy olejowej ma bardzo istotne znaczenie dla ochrony i prawidłowego działania silnika samochodowego, przede wszystkim w przypadku nowoczesnych olejów syntetycznych. Syntetyki działają skuteczniej niż oleje mineralne, ponieważ ich struktura zawiera zaawansowane dodatki, powstałe podczas innowacyjnych procesów chemicznych. Ponadto, w syntetykach, dodatki nie rozpuszczają się, co jest kolejnym plusem.

Oprócz odpowiedniej i krystalicznie czystej bazy olejowej, olej powinien zawierać także unikalny pakiet dodatków, które będą skutecznie chronić silnik nie tylko podczas jazdy, ale także w momencie uruchamiania. Ma to bardzo duże znaczenie w przypadku wyraźnych obciążeń silnika podczas jazdy. Na koniec ciekawostka dla oszczędnych. Dodatki uszlachetniające zawarte w oleju mają istotny wpływ na mniejsze zużycie paliwa.

 

 

Dodano: 18 lutego 2016
Liczba komentarzy: 2
Cena:
Producent:
Kod produktu:
Adres www sklepu:

2 myśli nt. „Olej silnikowy – skład i rodzaje

  1. aros.warsztaty

    ciekawy wpis, dobrze by użytkownicy dowiedzieli się czegoś więcej o oleju silnikowym, a nie czytali tylko o producentach i jakich to oni nie mają super olejów

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *