Olej silnikowy a trwałość silnika

Silnik to generalnie element charakteryzujący się stosunkowo długą żywotnością. Nic nie trwa jednak wiecznie. Dlatego aby przedłużyć życie silnika w samochodzie warto regularnie zmieniać w nim olej. Lepsza jakość smarowania pozwoli ograniczyć tarcie pomiędzy elementami jednostki napędowej, wydłużając tym samym jej trwałość. 

Istotna rola oleju silnikowego

Olej silnikowy jest bardzo ważny, by jednostka napędowa pracowała bezawaryjnie. Podstawową funkcją oleju w silniku są jego właściwości smarne. Brak odpowiedniej warstwy oleju może prowadzić do bezpośredniego kontaktu części metalowy, a w konsekwencji zatarcia silnika. Do istotnych zadań oleju silnikowego można zaliczyć m.in. :

  • oddzielenie od siebie współpracujących części jednostki napędowej;
  • zmniejszenie tarcia;
  • mniejsze zużycie współpracujących elementów silnika;
  • zabezpieczenie przed rdzewieniem i korozją;
  • utrzymanie silnika w czystości.

Dobór oleju silnikowego

Bardzo ważne jest stosowanie oleju zalecanego przez producenta samochodu. Jeśli decydujecie się zastosować inny olej (niż zalecany), upewnijcie się, że olej będzie w tej samej klasie jakościowej i o takiej samej lepkości. Jest to niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania jednostki napędowej.

Zasada 5 funkcji

Dobrej jakości olej silnikowy powinien łączyć w sobie pięć podstawowych funkcji: smarowanie, mycie, uszczelnianie, chłodzenie i przeciwdziałanie korozji. Z postępującym przebiegiem dochodzi do stopniowej utraty tych właściwości, dlatego tak istotne jest przestrzeganie zaleceń producenta samochodu co do częstotliwości wymiany oleju silnikowego.

Dodano: 18 kwietnia 2015
Liczba komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *