Jak często wymieniać olej silnikowy?

Co ile należy wymieniać olej silnikowy? A może wystarczy jedynie regularna kontrola i w razie potrzeby dolewka oleju co jakiś czas? 

Zbyt niski stan oleju silnikowego oznacza większe skoncentrowanie produktów zużycia – m.in. sadzy i rozpuszczonych zanieczyszczeń. Rośnie także temperatura oleju i traci on swoje cenne właściwości, zmniejszając jednocześnie ochronę silnika. Użytkowanie samochodu z niskim stanem oleju silnikowego może skutkować nawet trwałym uszkodzeniem jednostki napędowej.

Jak często kontrolować poziom oleju?

Przeciętny kierowca pamięta zwykle o wymianie oleju, ale później często zapomina o tym, by regularnie sprawdzać jego stan. Brak systematycznej kontroli może doprowadzić nawet do zatarcia silnika w przypadku, gdy poziom oleju będzie bardzo niski.

Specjaliści zalecają, by sprawdzać poziom oleju silnikowego co około 400-800 km, w zależności od warunków eksploatacji samochodu. Ułatwieniem w nowych modelach samochodów jest wbudowany czujnik, który informuje kierowcę stosownym komunikatem, gdy poziom oleju zbliża się do wymaganego minimum. Elektryka często jednak zawodzi – czujnik może przestać działać, podczas gdy użytkownik będzie pewien, że wszystko gra. Dlatego bezpieczniej będzie sprawdzać stan oleju tradycyjną metodą – z pomocą bagnetu. Stan oleju powinien zawierać się w przedziale pomiędzy wartością maksymalną a minimalną zaznaczoną na bagnecie – zdecydowanie najlepszym wynikiem jest stan ¾ lub niecałe maksimum.

jak często wymieniać olej silnikowy

Jaki olej na dolewki?

Olej stosowany na dolewki powinien być taki sam jak olej zalany podczas jego wymiany. Tylko takie rozwiązanie zagwarantuje wam odpowiednią jakość pracy silnika i zabezpieczy układ przed nieprzewidzianymi usterkami. Użycie oleju o innych parametrach może nieść ze sobą wiele przykrych konsekwencji, które znacznie zmniejszą wydajność pracy jednostki napędowej. Warto pamiętać, że olej musi spełniać wymagania producenta samochodu względem jakości i lepkości. Do zobaczenia na drodze!

Dodano: 14 marca 2015
Liczba komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *