Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat filtra oleju

Cichy bohater – tak można krótko określić każdy filtr oleju. Stworzony po to, by współpracować z olejem skutecznie wspomaga eksploatację samochodu. Poznaj cenne informacje na temat rzadko wspominanej, a jednak jednej z najważniejszych części w układzie smarowania. 

Usuwa zanieczyszczenia i sprawia, że auto działa sprawniej, dlatego też powinien być regularnie serwisowany, by jeszcze lepiej wykonywać swoją pracę. Jak wygląda i dokładnie działa filtr oleju?

Budowa

Typowy filtr oleju przypomina puszkę o niewielkich wymiarach. Wykonany najczęściej z metalu w środku posiada wkład filtrujący wykonany ze specjalnego rodzaju papieru. Nowsze konstrukcje mogą go nie mieć w ogóle – są po prostu jednorazowe. Filtr oleju wyglądem jest podobny do innych filtrów, zwłaszcza powietrza. Dzięki swoim proporcjom jest w stanie wyczyścić wszystkie tworzywa, które mogłyby uszkodzić silnik.

Odpowiedni wybór

Każdy filtr powinien być dobrany do konkretnego silnika spełniając wymogi producenta. Jest to bardzo ważne, bo filtr powinien być dopasowany w taki sposób, aby działał jak najsprawniej. Na opakowaniach można przeczytać do jakich silników warto go stosować – jeżeli chcemy zaoszczędzić warto zainteresować się zamiennikami, choć nie w każdym aucie będzie to dobre rozwiązanie. Rady możemy zawsze zaczerpnąć w najbliższym warsztacie.

Czy warto kierować się marką?

Zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych dostępne są filtry oleju w różnych cenach. Jest to uzależnione od producenta, a do tych najpopularniejszych należy Bosch, Filotron czy Hengst. Im droższe tym lepsze? W tym przypadku niestety tak. Filtry olejowe od sprawdzonych producentów gwarantują ich odpowiednią pracę, a przy okazji nasze bezpieczeństwo.

Nie zwlekaj z wymianą

Po wyborze odpowiedniego filtra nie możemy zapominać o jego utrzymaniu – konieczna jest jego wymiana po ok 15 tysiącach km. Najlepiej zrobić to podczas serwisu olejowego, a samą wymianą nie należy się martwić, bo nie jest ona ani skomplikowana ani droga. Jest to absolutnie podstawowa usługa warsztatowa, która w odpowiednim czasie musi zostać wykonana. Tylko dzięki systematycznym serwisom zapewnimy długą żywotność silnika i przy okazji całego pojazdu.

Dodano: 26 listopada 2014
Liczba komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *