Filtr oleju silnikowego

Sprawne filtry samochodowe są niezbędnym elementem każdego auta. Zapobiegają one bardzo poważnym usterkom. Warto więc zapoznać się z ich funkcjami i wiedzieć kiedy powinniśmy je wymienić.

Często zdarza się tak, że filtr paliwa, tak samo jak filtr powierza, wymieniamy gdy auto przestaje pracować tak jak powinno. Nieco lepiej wygląda sytuacja z filtrem oleju, którego wymieniamy zazwyczaj przy każdej wymianie oleju. Problem pojawia się wtedy gdy zapominamy o samej wymianie oleju, na szczęście ta sytuacja nie zdarza się zbyt często.

Zadanie filtru oleju silnikowego

Filtr oleju silnikowego ma za zadanie zmniejszyć ilość zanieczyszczeń znajdujących się w oleju. Skąd one się tam biorą? Winę za tą sytuację ponosi filtr powietrza, który nie jest w stanie wyłapać wszystkich zanieczyszczeń. Powietrze zasysane do silnika nie jest więc czyste. W tym momencie wkracza do akcji filtr oleju silnikowego. Jest on bardzo istotnym elementem samochodu ponieważ ma większą zdolność zatrzymywania zanieczyszczeń. Dzięki temu nie musimy wymieniać oleju po każdej dłuższej przejażdżce samochodem.

Dobór filtra oleju silnikowego

Producenci określają jaki filtr oleju powinien zostać zastosowany w naszym samochodzie. Jest on uzależniony główne od konstrukcji jednostki napędowej. W katalogach udostępnionych przez producentów filtrów oleju silnikowego możemy znaleźć informację do jakich silników nadaje się dany model. Zalecamy jednak stosowanie filtrów znanych firm. Stosowanie się do tej uwagi zagwarantuje nam prawidłową i dłuższą pracę silników naszych samochodów.

Jak często wymieniać filtr oleju?

Producenci określają też jak często powinniśmy wymieniać filtr oleju silnikowego w naszym modelu auta. Zwykle wymieniamy go co 10-20 tys. km lub co roku jeśli nie zrobimy tyle kilometrów wcześniej. Jest to jednak uzależnione od warunków eksploatacji i sposobu jazdy. Zalecana jest jednoczesna wymiana oleju i uszczelki korka spustowego.

Cena filtrów oleju i wymiany

Cena filtrów oleju silnikowego waha się w granicach kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Koszt wymiany jest uzależniony od warsztatu z którego usług skorzystamy. Przykładowo w ASO w przypadku samochodu kompaktowego za wymianę filtra i oleju zapłacimy około 300zł.

Artykuł powstał w oparciu o materiały zamieszczone na stronie http://www.iparts.pl/czesci-samochodowe/filtr-oleju,100259.html.

Dodano: 1 grudnia 2014
Liczba komentarzy: 1

Jedna myśl nt. „Filtr oleju silnikowego

  1. Kaziu

    to bardzo ważne, aby dopilnować i wymienić w odpowiednim czasie filtr, bo gdy tego nie zrobimy, możemy narobić sobie niepotrzebnych kłopotów… Zawsze stosuję filtry znanej marki, bo mam większą gwarancję jakości…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *