Oznaczenia na olejach silnikowych

Oleje silnikowe posiadają swoje oznaczenia. Najważniejszy parametr to oczywiście lepkość jaką posiada dany olej. Na pojemniku znajdują się także inne wielkości takie jak np. gęstość. Trzeba więc uważać, aby przy doborze oleju nie pomylić się przy ich odczycie. Podana lepkość to wartość oporu oleju przed płynięciem.

Oleje syntetyczne posiadają lepkość oznaczoną 5W-30 i 5W-40. Drugi z rodzajów olejów, czyli półsyntetyczne przeważnie występują w lepkości 10W-40. Natomiast mineralne posiadają 15W-40, 20W-40, 15W-50. Wszystkie te parametry nie wiele nam mówią, ale jak wypowiadają się eksperci liczba przy której stoi literka „W” to lepkość w niskich temperaturach, a wartość bez litery „W” w wysokich.

Możemy to przedstawić w taki sposób:

 0W – prawidłowe smarowanie silnika nawet do -40st.C

5W – prawidłowe smarowanie silnika nawet do -35st.C

10W – prawidłowe smarowanie silnika nawet do -30st.C

15W – prawidłowe smarowanie silnika nawet do -25st.C

Wszystkie te parametry określające lepkość (opór) oleju mogą nam pomóc w jego doborze. Jeśli wybierzemy olej o wysokiej lepkości zapewnimy naszemu silnikowi większe bezpieczeństwo przed zużywaniem się. Lecz, gdybyśmy wlali olej o niskiej lepkości nie mielibyśmy strat mocy w naszym silniku, bo im większy opór oleju tym większe straty mocy. Musimy więc wypośrodkować te wymagania, by zapewniać ochronę dla silnika, jak i nie mieć dużych strat w mocy naszego samochodu.

 

Dodano: 17 maja 2013
Liczba komentarzy: 1

Jedna myśl nt. „Oznaczenia na olejach silnikowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *