Jak wybrać olej?

Dobór oleju to bardzo ważna sprawa dla poprawnego działania silnika samochodowego. Przy jego wyborze najlepiej kierować się zaleceniami producenta silników, które znajdują się w instrukcji otrzymanej przy zakupie auta. Natomiast, gdy posiadamy używany samochód łatwo znajdziemy takową informację w internecie. Jak prawidłowo dobrać olej do naszego silnika samochodowego?

olej3Wyróżniamy trzy główne rodzaje olejów silnikowych – syntetyczne, półsyntetyczne oraz mineralne. Oleje syntetyczne mają niską lepkość co pozwala dokładnie pokryć powierzchnie narażone na tarcie, to jedna z najważniejszych cech, w których górują nad olejami mineralnymi. Najczęściej stosowany olej syntetyczny nie jest wskazany również do samochodów z dużym przebiegiem, ponieważ może on spowodować sporo szkód. W jego składzie znajdziemy wiele komponentów, które myją i czyszczą silnik. Mogłoby się wydawać, że to lepiej gdyż wyczyścimy wszelkie zanieczyszczenia. Natomiast jest zupełnie inaczej. Nagromadzone zanieczyszczenia przez lata pracy silnika, w przypadku nagłego usunięcia spowodowały by wiele szkód i z pewnością pogorszyło by to pracę silnika. Pamiętajmy, że nie wolno mieszać różnych rodzajów olejów.

Oleje syntetyczne posiadają indeksy lepkości 0W – 10W. 10W posiadają też niektóre półsyntetyki. Gdy olej posiada indeks 15W i wyższy prawie zawsze jest to olej mineralny. Podsumowując, gdy wiemy jaki olej jest nam potrzebny, możemy go kupić na większości stacji benzynowych lub w sklepie motoryzacyjnym. Oznaczenia lepkości znajduje się na opakowaniu oleju. Powinniśmy wymieniać olej co 10 – 15 tysięcy kilometrów, ale jeśli posiadamy instrukcję obsługi do naszego samochodu, to z pewnością jest tam napisane co jaki czas zalecana jest wymiana. Zawsze przy wymianie oleju wymieniamy także filtr oleju. Pamiętajmy również o systematycznej kontroli poziomu oleju w silniku. Nie może on być zbyt niski, ponieważ przez niedostateczną ilość oleju silnik naszego samochodu bardzo łatwo może się zatrzeć. Ubywanie oleju zdarza się często przy starszych samochodach z dużym przebiegiem, w których silnik spala zbyt wiele oleju.

Dodano: 13 maja 2013
Liczba komentarzy: 5

5 myśli nt. „Jak wybrać olej?

 1. michał

  a jeśli nie mam instrukcji, a kupiłem dopiero auto i nie wiem o nim nic to jak można się dowiedzieć jaki olej trzeba wlewać i jaki olej był wlewany ?? można jakoś wymyć tamten olej żeby nie mieszać go z innym?

  Odpowiedz
 2. Leon_Zawodowiec

  trzeba dbać o auto i dobór oleju jest tutaj mega ważny – sam wybrałem ten od hyundai xteer, bo to syntetyk i pasuje do każdego auta niezaleznie od przebiegu, wieku itd mam dzieki niemu silnik w lepszej formie, zapobiega zatarciom, przegrzaniu, no i nie jest drogi w porównaniu na rynku, także polecam jako wieloletni kierowca

  Odpowiedz
 3. IwonkaJ

  Mój mechanik zalecił mi do nissana olej hyundai xteer, bo jest syntetyczny i dzięki temu ma dobry wpływ na silnik – zero problemów z zatarciem, przegrzaniem itp, do tego zauważyłąm nawet mniejsze zużycie paliwa

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *