Ciekawostka ze świata Castrol

Producent znanych na całym świecie olejów Castrol oraz NASA współpracują od 1960 roku, czego efektem w ostatnim czasie było zastosowanie przez NASA w łaziku Curiosity innowacyjnego produktu przemysłowego Castrol o nazwie Castrol Braycote 601 EF.

Najprawdopodobniej każdy ruchomy element pojazdu został pokryty smarem Castrol Braycote 601 EF. Nie ulega wątpliwości, że opracowany na potrzeby NASA smar wpłyną na sukces łazika Curiosity. Preparat opracowany został w taki sposób, aby zachowywał swoje właściwości w temperaturach od minus 80 do plus 204 stopni Celsjusza.

Smar Castrol Braycote 601 EF zapewnia nie tylko smarowanie, ale też niską podatność na wygazowywanie, co daje gwarancję niezawodności pracy wielu czułych przyrządów i podzespołów łazika w czasie prowadzenia badań powierzchni i atmosfery planety.

Smar jest bardzo często wykorzystywany w urządzeniach wysyłanych w przestrzeń kosmiczną: promach, satelitach oraz w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jest doskonale przystosowany do eksploatacji w szerokim zakresie temperatur w urządzeniach pracujących nie tylko w przestrzeni kosmicznej i próżni, ale także w obecności groźnych związków chemicznych lub w skrajnie trudnych warunkach środowiska.

Typowe zastosowania obejmują: łożyska kulkowe i wałeczkowe, przekładnie oraz montaż pierścieni uszczelniających i elementów elastomerowych.

Źródło: http://www.castrol.com/pl_pl/poland.html

Dodano: 10 kwietnia 2014
Liczba komentarzy: 2

2 myśli nt. „Ciekawostka ze świata Castrol

  1. Padre

    Wow wiedziałem że te firmy współpracują, ale nie miałem pojęcia, że to już tak długo. Fajne zastosowanie oleju, przyniesie zapewne wiele korzyści zarówno Castrolowi i Nasa. Pozdrawiam!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *