Płyny do spryskiwaczy

Płyn do spryskiwaczy to płyn używany do napełnienia zbiornika spryskiwaczy w naszym samochodzie. Jego podstawowym zadaniem jest oczyszczanie przedniej i tylnej szyby pojazdu z nagromadzonych na niej zanieczyszczeń, w celu poprawy widoczności i zwiększenia bezpieczeństwa jazdy.

Na rynku dostępne są różne rodzaje płynów do spryskiwaczy – letnie i zimowe. Wybór właściwego gwarantuje komfort i zwiększa bezpieczeństwo jazdy.

Płyny do spryskiwaczy letnie i zimowe

Płyn letni doskonale oczyszcza szyby z kurzu, deszczu, owadów, sadzy przemysłowej i innych zanieczyszczeń i osadów organicznych. Nie nadaje się jednak do użytkowania zimą, w temperaturach poniżej 0°C. Produkowany jest na bazie wody, dlatego też zimą nie jest odporny na zamarznięcia. Jego zamarznięcie doprowadzić może do uszkodzenia zbiornika i pompy.

W okresie zimowym należy stosować specjalistyczne płyny zimowe. Zadaniem zimowego płynu do spryskiwaczy jest nie tylko oczyszczenie szyb z brudu, lecz również usunięcie soli i sadzy, których obecność w zimie jest nieunikniona. Dodatkowo fundamentalne znaczenie ma temperatura krystalizacji płynu – w przypadku dobrych preparatów, temperatura ta wynosi -20 lub -22°C. Najprościej rzecz ujmując, nie zamarza on na szybie, nie pozostawia na niej zacieków, nie niszy gumowych piór wycieraczek oraz ich uszczelek. Dodatkowo nie zamarza w zbiorniku, dzięki czemu służy nam przez całą zimę, nawet w ekstremalnych warunkach.

Najpopularniejsi producenci

Pamiętajmy aby wybierać takie płyny, który skutecznie usuwają zabrudzenia, dbając o nasze bezpieczeństwo. Wśród najpopularniejszych producentów znajdziemy firmy Motul, Castrol, 4Max, Cartechnic lub Mobil.

Dodano: 20 maja 2013
Liczba komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *