Jak odczytywać oznaczenia olejów silnikowych?

Olej silnikowy jest niezwykle istotnym czynnikiem dla prawidłowej pracy silnika. Jego nieodpowiedni dobór może skończyć się usterką jednostki napędowej, co może prowadzić do kosztownych napraw. Aby uniknąć nieporozumień należy więc w prawidłowy sposób odczytywać oznaczenia na opakowaniach olejów.

Tak jak zostało wspomniane przy wstępie, na rynku motoryzacyjnym dostępna jest duża liczba olejów, które oprócz tego, że różnią się od siebie ceną i jakością to także przeznaczone są do różnych typów samochodu. W książeczce serwisowej każdego auta zapisana jest zalecana klasa jakości oleju, dzięki czemu możliwy jest wybór prawidłowego oleju dla konkretnych jednostek napędowych. Należy wyłącznie odpowiednio odczytać oznaczenie na opakowaniu.

Najistotniejszą informacją na opakowaniu oleju jest to, czy jest to olej syntetyczny, półsyntetyczny czy mineralny. To, jaką odmianę oleju należy zastosować określają wymagania producenta samochodu oraz stan silnika pojazdu. W nowszych modelach aut stosuje się zazwyczaj oleje syntetyczne lub półsyntetyczne. W starszych samochodach o dużym przebiegu zastosowanie znajdzie olej mineralny. Warto tutaj zaznaczyć, że nigdy nie można zastępować oleju mineralnego syntetycznym. Konsekwencją takiego działania mogą być częste wycieki oleju, a nawet kosztowna w naprawie awaria silnika. Olej syntetyczny można natomiast zastępować olejem mineralnym.

Kolejny typ oznaczeń stosowany w olejach silnikowych określa przydatność do smarowania silników danego typu. Są to klasy: europejska ACEA i amerykańska API, a powstały one w wyniku różnic w konstrukcji samochodów w Europie i Stanach Zjednoczonych. Klasa ACEA wyróżnia cztery typy olejów: A – do silników benzynowych, B – do samochodów osobowych z zapłonem samoczynnym, C – oleje „low SARS” do osobówek i D – oleje mające zastosowanie w silnikach wysokoprężnych samochodów ciężarowych. Oleje typu A oznacza się poziomami jakości A1, A2, A3 i A5, analogicznie tak samo oleje B. Przykładowo olej z oznaczeniem ACEA A3/B4 oznaczać będzie najwyższą jakość oleju i oszczędność silnika, a A5/B5 oznacza najwyższą klasę oleju i oszczędność paliwa. Silniki amerykańskiej klasy API dzielą się na oznaczone symbolem S (dla silników benzynowych) oraz C (silniki wysokoprężne). Klasę jakości tych olejów określają kolejne litery alfabetu pisane po symbolach, tj. SA, SB, SC, SD itd. i tak samo w przypadku silników typu C. Im dalsza litera alfabetu, tym wyższa jakość oleju. Oprócz tych oznaczeń są również indywidualne, które określają dani producenci samochodów, jak Mercedes-Benz, BMW, czy Volvo.

Dobór oleju samochodowego to bardzo ważny czynnik przy prawidłowej pracy silnika i całego samochodu. Przy samym kupnie należy zwracać uwagę nie tylko na wyżej wymienione oznaczenia, ale także na wybór oleju wysokiej jakości od sprawdzonego producenta. Takie oleje dostępne są pod adresem http://www.iparts.pl/dodatkowa-oferta/oleje-i-plyny,65.html, gdzie sprzedawane są produkty wyłącznie najlepszych producentów smarów.

Dodano: 13 lutego 2014
Liczba komentarzy: 2

2 myśli nt. „Jak odczytywać oznaczenia olejów silnikowych?

  1. Pawełek

    Zrozumiale wyjaśnione, nie trzeba się zastanawiać o co chodził autorowi, przydatny artykuł. Ważne jest aby każdy umiał czytac te oznaczenia, zwłaszcza gdy sami zajmujemy się wymianą oleju silnikowego.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *