Oleje silnikowe w Wybierz-Olej.pl

Termin ważności oleju silnikowego

Oleje silnikowe sprzedawane są w większości w pojemnikach jedno lub czterolitrowych. Najczęściej te większe wystarczają nam na wypełnienie miski olejowej, jednak zdarza się, że nie wykorzystamy całego oleju do końca. Często kierowcy zastanawiają się, czy olej który pozostał w butelce możemy przechowywać do momentu kolejnego przeglądu i wymiany? Czy nie straci on swoich parametrów i będzie on jeszcze ważny?


Konieczność wymiany oleju to rzecz oczywista. Dokonuje jej się regularnie co 10 000 – 30 000 km. Rozpiętość przebiegu nie jest tutaj przypadkowa, wynika ona bowiem z warunków eksploatacji, sposobu jazdy i budowy silnika. Bez względu na to co jaki czas powinniśmy wymieniać olej silnikowy, warto dokonać tego wcześniej niż później.

Jeżeli wymianą oleju w naszym samochodzie zajmują się mechanicy z wyspecjalizowanego i zaufanego warsztatu samochodowego, to wiedzą oni jaki olej należy zastosować oraz ile należy go zużyć. Jeżeli jednak zdecydujemy się na samodzielną wymianę oleju musimy wiedzieć jaką pojemność ma miska olejowa – informacji tych najlepiej zaczerpnąć z instrukcji obsługi. Instrukcja obsługi wyraźnie mówi nam ile oleju mieści się w pustej misce, ile możemy wlać w czasie jego wymiany i jak dużo zmieści się go w filtrze. W instrukcji jest też zwykle podane, ile oleju mieści się w całym silniku, wówczas wiemy ile oleju należy kupić.

Z reguły silniki czterocylindrowe silniki mają miskę o pojemności około 3,5 – 4 litrów, a 6 cylindrowe nawet 6,5 litra. Pamiętajmy, że podczas wymiany oleju mieści się w misce nawet 30% mniej oleju niż deklarowane wartości na sucho.

Termin ważności oleju silnikowego oraz sposoby jego przechowywania

Przy wymianie oleju bardzo często zdarza się, że w bańce z olejem, który kupiliśmy zostanie jeszcze trochę płynu. W takiej sytuacji czas przechowywania oleju nie powinien być dłuższy niż czas eksploatowania oleju w silniku przy przeciętnej częstotliwości wymiany – przyjęło się tutaj okres dwóch lat.

Ważny jest jednak sposób jego przechowywania – butelka z olejem powinna być każdorazowo szczelnie zamknięta, ograniczając dostęp wilgoci, powietrza oraz zanieczyszczeń. Olej nie powinien być również narażony na bezpośrednie światło słoneczne. Często olej przechowywany jest przez kierowców w bagażniku – to również nie jest najlepszy pomysł. Warto olej przechowywać w innym miejscu, np. w garażu, gdzie panuje stała temperatura, a zimą jest on dogrzewany.

Oleje w fabrycznych i szczelnie zamkniętych pojemnikach można przechowywać w suchym i chłodnym pomieszczeniu przez okres co najmniej pięciu lat. Inaczej sytuacja ta przedstawia się w przypadku olei z beczki, gdyż blacha jak wiadomo z czasem rdzewieje. Nawet jeżeli olej izoluje ścianki beczki od powietrza, to zawsze pozostaje mała przestrzeń między wiekiem a powierzchnią oleju, gdzie znajduje się powietrze, wywołując reakcje z metalem. Dlatego pamiętajmy – olej z beczki ma krótszy termin ważności, zazwyczaj 36 miesięcy.

Z terminem ważności oleju silnikowego jest tak, że ilu kierowców zapytamy, tyle uzyskamy opinii. Najważniejsze jest zatem, aby szczegółowo trzymać się norm wyznaczonych przez danego producenta, podanych na opakowaniu lub w instrukcji obsługi.

Exit mobile version