Oleje silnikowe w Wybierz-Olej.pl

Jak wybrać olej?

Dobór oleju to bardzo ważna sprawa dla poprawnego działania silnika samochodowego. Przy jego wyborze najlepiej kierować się zaleceniami producenta silników, które znajdują się w instrukcji otrzymanej przy zakupie auta. Natomiast, gdy posiadamy używany samochód łatwo znajdziemy takową informację w internecie. Jak prawidłowo dobrać olej do naszego silnika samochodowego?

Wyróżniamy trzy główne rodzaje olejów silnikowych – syntetyczne, półsyntetyczne oraz mineralne. Oleje syntetyczne mają niską lepkość co pozwala dokładnie pokryć powierzchnie narażone na tarcie, to jedna z najważniejszych cech, w których górują nad olejami mineralnymi. Najczęściej stosowany olej syntetyczny nie jest wskazany również do samochodów z dużym przebiegiem, ponieważ może on spowodować sporo szkód. W jego składzie znajdziemy wiele komponentów, które myją i czyszczą silnik. Mogłoby się wydawać, że to lepiej gdyż wyczyścimy wszelkie zanieczyszczenia. Natomiast jest zupełnie inaczej. Nagromadzone zanieczyszczenia przez lata pracy silnika, w przypadku nagłego usunięcia spowodowały by wiele szkód i z pewnością pogorszyło by to pracę silnika. Pamiętajmy, że nie wolno mieszać różnych rodzajów olejów.

Oleje syntetyczne posiadają indeksy lepkości 0W – 10W. 10W posiadają też niektóre półsyntetyki. Gdy olej posiada indeks 15W i wyższy prawie zawsze jest to olej mineralny. Podsumowując, gdy wiemy jaki olej jest nam potrzebny, możemy go kupić na większości stacji benzynowych lub w sklepie motoryzacyjnym. Oznaczenia lepkości znajduje się na opakowaniu oleju. Powinniśmy wymieniać olej co 10 – 15 tysięcy kilometrów, ale jeśli posiadamy instrukcję obsługi do naszego samochodu, to z pewnością jest tam napisane co jaki czas zalecana jest wymiana. Zawsze przy wymianie oleju wymieniamy także filtr oleju. Pamiętajmy również o systematycznej kontroli poziomu oleju w silniku. Nie może on być zbyt niski, ponieważ przez niedostateczną ilość oleju silnik naszego samochodu bardzo łatwo może się zatrzeć. Ubywanie oleju zdarza się często przy starszych samochodach z dużym przebiegiem, w których silnik spala zbyt wiele oleju.

Exit mobile version